LIVE Romania-Franta 34-31 (final)

de Sorin Niculescu HotNews.ro
Joi, 13 decembrie 2007, 21:11 Sport | Teamball

Hai Romania!
Fetele lui Gheorghe Tadici dau primul test cu adevarat important pe drumul spre medaliile de aur. Jocul impotriva formatiei gazda, Franta, poate reprezenta mentinerea echipei spre visul de a deveni campioane mondiale, sau din contra parasirea competitiei.

Filmul meciului

min.1 - Franta a avut prima minge. Dupa doua secunde de la start luminile din sala s-au stins, jocul a fost oprit. La reluare, Motogna deschide scorul.
min.2 - Romania rateaza de doua ori, mai intai bara Motogna, apoi Maier este blocata, si Franta marcheaza pe contraatac.
min.3 - Steluta Luca este blocata de Valerie Nicolas si apoi Franta se distanteaza la doua goluri.
min.4 - Luminita Hutupan se opune in prima instanta majorarii scorului, dar apoi nu mai are ce face la lovitura lui Ayglon.
min.7 - Maier BLOCKEDeste pe contraatac, dar Nicolas respinge din nou din situatie unul-contra-unul.
min.9 - Romania are ghinion. Galca este blocata de Nicolas, apoi pe recuperare Meirosu trimite in bara.
min.10 - Tadici cere primul time-out. Franta are deja patru goluri avans (5-1).
min.11 - al doilea gol al Romaniei vin tot din partea lui Motogna.
min.13 - Adina Meirosu marcheaza cu o aruncare de la distanta.
min.14 - Camelia Balint reduce diferenta la un singur gol (5-4).
min.15 - Herbrecht marcheaza pentru Franta.
min.17 - Nicolas este jucatoarea inceputului de meci. Portarita Frantei apara din nou in fata lui Meirosu.
min.18 - Motogna este eliminata doua minute pentru fault la Herbrecht.
min.19 - Time-out Franta pentru ca Nicolas a receptionat o minge in figura.
min.21 - Valeria Motogna este singura jucatoare care ii poate pune probleme lui Nicolas, marcand al treilea gol al sau si al cincilea al Romaniei.
min.24 - Ionela Galca marcheaza pentru 6-12 cu o aruncare din intoarcere.
min.25 - Meirosu nimereste bara transversala cu o aruncare de la distanta.
min.26 - Hutupan incearca lansarea unui contraatac, dar Franta recupereaza si marcheaza al 13-lea gol. Meirosu este eliminata doua minute.
min.27 - Narcisa Lecusanu transforma primul 7metri primit de Romania.
    - Franta primeste usor un 7metri, dar aruncarea este ratata.
min.29 - Cristina Neagu marcheaza primul gol contra Frantei si reduce scorul la 8-14.
min.30 - la ultima faza din prima repriza, Herbrecht executa o aruncare de la 9 metri direct in figura Cristinei Neagu.
min.31 - Dembele este eliminata doua minute. Pentru prima data Romania are avantaj numeric.
min.32 - Ayglon este si ea eliminata. Doua jucatoare avantaj si sapte metri. Maier transforma aruncarea.
min.33 - Romania rateaza in 6 contra 4 - Maier este blocata de Nicolas.
min.34 - Ramona Maier isi ia revansa la capatul unui contraatac. Egalitatea numerica s-a restabilit.
min.35 - Neagu trimite o minge puternica si reduce diferenta la doar trei goluri - 11-14.
min.36 - Ramona Maier "fura" o minge si marcheaza la capatul unui contraatac solitar.
min.37 - Franta cere time-out. In repriza secunda, gazdele inca nu au marcat.
min.38 - Cristina Neagu aduce Romania la un singur gol de Franta cu o torpila de la 10 metri.
min.39 - Primul gol al Frantei in repriza secunda vine dupa o aruncare de la 7 metri.
    - Ramona Maier transforma si ea un 7metri.
min.40 - Franta marcheaza pentru 16-14, dupa o recuperare ofensiva.
min.42 - Cristina Neagu reuseste al patrulea sau gol din tot atatea aruncari.
min.44 - Ramona Maier a transformat superb un 7metri cu o bolta peste portarita Frantei.
min.45 - Clara Vadineanu aduce egalarea la 17.
min.46 - Arbitrii inventeaza un sapte metri pentru Franta care preia din nou conducerea.
min.47 - Ada Nechita reduce diferenta la 18-20.
     - in mai putin de 30 de secunde, Nechita puncteaza din nou, pe contraatac.
min.49 - Cei doi arbitri iau din nou o decizie bizara, dand mingea Frantei la o aparare in semicercul propriu!
min.52 - Ramona Maier egaleaza la 20 cu o executie superba din 7 metri.
min.53 - Cristina Neagu marcheaza de la distanta si aduce Romania in avantaj: 21-20.
min.55 - Maier marcheaza pentru 22-21.
min.56 - Neagu aduce din nou Romania in avantaj, dupa ce Franta transformase un 7 metri.
min.59 - Adina Meirosu face un dribling si marcheaza la coltul lung.
    - Ada Nechita este eliminata doua minute. Romania joaca ultimele 90 de secunde regulamentare cu o jucatoare mai putin.
    - Borg transforma o aruncare de la 7 metri, acordata usor, si scorul este egal 24.
min.60 - Romania are sansa sa castige jocul inainte de prelungiri, dar Cristina Neagu nu reuseste sa marcheze dintr-o aruncare de la 11 metri.

Prelungiri
min.61 - Dembele marcheaza pentru Franta pe contraatac.
min.63 - Valeria Motogna marcheaza primul gol al Romaniei in prelungiri.
min.65 - Ionela Galca obtine un 7 metri si Ramona Maier transforma, reusind egalarea.
min.66 - Franta a deschis a doua repriza de prelungiri, dar Cano a trimis peste poarta lui Hutupan. La cealalta poarta, Motogna a aruncat in bara.
min.68 - Steluta Luca este faultata, aruncare de la sapte metri pentru Romania. Maier egaleaza la 27.
min.69 - Hutupan apara superb aruncarea lui Borg. La cealalta poarta, Nechita trimite alaturi din pozitie ideala.
min.70 - Motogna este eliminata din nou doua minute. In ultimele 20 de secunde din prelungiri, Franta are un om in plus.
    - Luminita Hutupan apara aruncarea lui Dembele de pe extrema si se termina prima parte a prelungirilor.
min.71 - Hutupan apara prima aruncare din repriza a treia de prelungiri. Romania are in continuare inferioritate numerica. Hutupan se opune si unui contraatac francez.
min.72 - Cristina Neagu puncteaza, si Romania este la conducere: 28-27.
min.73 - Neagu marcheaza din nou.
min.75 - Motogna obtine un 7metri. Maier transforma. Dupa trei reprize de prelungiri, Romania conduce cu 30-29.
min.77 - Steluta Luca marcheaza si Romania conduce in premiera la doua goluri: 31-29.
min.78 - Luca inscrie din nou si fetele sunt la un pas de semifinale. Franta a cazut psihic, Romania are trei goluri avantaj.
min.79 - Franta are aparare avansata. Motogna trece printre frantuzoaice si marcheaza pentru 33-30.
min.80 - Ionela Galca puncteaza pe un contraatac.

Partida se disputa la Paris, in Palatul Sporturilor Bercy, cu tribunele pline: 14.000 mii de spectatori francezi, iar arbitrii vin din Letonia. "Ma asteptam la un cuplu de arbitri din spatiul estic, din punctul meu de vedere nu e nicio surpriza", a spus Tadici despre numirea celor doi cavaleri ai fluierului.

La casele de pariuri, Romania este vazuta favorita avand o cota la castig de 1,50, in timp ce Frantei i se ofera o cota de 2,90. Scorul in intalnirile directe este egal, 4-4. Franta a castigat ultimul duel direct, 25-24 in luna octombrie, la Cupa Mondiala, competitie amicala disputata la Aarhus, in Danemarca. Cele doua formatii s-au intalnit si acum doi ani, la Mondialul din Rusia, invingatoare fiind atunci Romania cu 28-26.

Castigatoarea intalnirii din Romania si Franta va intalni in semifinale campioana mondiala, Rusia, care a trecut in sferturi de Ungaria cu 36-35. In cealalta semifinala se vor infrunta Germania, invingatoare in sferturi in fata Angolei (36-33), si Norvegia care a invins Coreea de Sud cu 35-24.